Херния възниква, когато орган или тъкан излиза през слаба мускулна област в тялото. Най-често херниите възникват в областта на корема поради слабост на мускулния слой. Операцията за възстановяване на хернията или херниорафията включва връщане на изместените тъкани в правилното им положение. Херниопластиката е вид операция за възстановяване на херния, при която върху отслабената област се зашива платно.
Операциите за възстановяване на херния са едни от най-често срещаните в световен мащаб. Само в САЩ годишно се правят повече от 350 000 хернии годишно.
Някои факти за херниите:
- Малките хернии може да не причиняват никакви симптоми.
- Двата вида операции за херния са съответно херниорафия и херниопластика.
- Операциите за херния са широко разпространени и леки, затова повечето хора могат да се приберат вкъщи в рамките на 1-2 дни след операция.
- Оперативното лечение на херниите се счита за безопасно и ефективно.
- Често са необходими няколко години преди хернията да започне да предизвиква забележими, дразнещи или болезнени симптоми. Някои хора могат да забележат симптоми на херния само когато извършват дейности, като например интензивни упражнения, например.
Видове хернии
Възстановяването след оперативното лечение на херниите основно зависи от естеството и вида на самата херния. Най-често те се разделят на три основни типа:
- Редуцируема херния – когато хернията може да бъде върната обратно през херниалния отвор в коремната кухина.
- Непреодолима херния – когато органът или коремните тъкани са в херниалния сак и не могат да се върнат обратно в коремната кухина.
- Заклещена херния – когато органът или коремните тъкани са в херниалния сак и поради контрактура на мускулатурата се нарушава кръвоснабдяването с последваща исхемия и некроза. Заклещената херния е индикация за спешно оперативно лечение на херниите.
По-голямата част от херниите се появяват именно на коремната стена. При хернии на коремната стена има слабост или частично разкъсване на външните коремни мускули или тъкани. Някои от най-често срещаните видове хернии са:
- Ингвинална херния – представляват около 75% от всички хернии, като най-често се срещат при мъже.
- Феморална херния – тя е сравнително по-често срещана при жените поради по-широкият бедрен канал (canalis femoralis).
- Пъпна херния (умбиликална)
- Епигастрална херния
- Постоперативна херния
Видове оперативно лечение на херниите
Основните методи за хирургично лечение на хернии са:
Отворена хирургия – при отворената хирургия се прави голям разрез върху проекционното място на самата херния. Идентифицира се самият херниален сак, съдържащ различни органи и тъкани, като е важно те да бъдат върнати в коремната кухина, без да бъдат засегнати. След това хирургът прилага различни укрепващи методи, най-често различни шевове или синтетични платна. По този начин се намалява драстично шансът за рецидив на хернията. Пациентите се възстановяват сравнително бързо след операция, като напрегнатата активност и упражненията са ограничени за четири до шест седмици.
Лапароскопска хирургия – лапароскопската хирургия, известна още като минимално инвазивна хирургия, използва различни ендоскопски инструменти, с помощта, на които се извършва самата операция. Правят се минимални разрези върху корема, през които се вкарват самите инструменти. Тази процедура обикновено се извършва под обща анестезия, но може и със спинален блок. Лапароскопската хирургия се характеризира с по-бързо възстановяване след операция, в сравнение с отворената хирургия. Коремът се инсуфлира с безвреден газ (въглероден диоксид), за създаване на пневмоперитонеум (пространство за визуализация и работа в коремната кухина). При лапароскопската хирургия също се използват синтетични платна, които се слагат от вътрешната страна на коремната стена.
Роботизирана хирургия – оперативното лечение на хернии с роботизирана хирургия, подобно на лапароскопската, използва ендоскопски инструменти. Различава се по това, че хирургът е седнал на специална конзола в операционната зала или извън нея, като контролира хирургичните инструменти от разстояние. Едно от предимствата на роботизираната хирургия е, че осигурява триизмерни изображения на вътрешността на корема. Също така тя позволява на хирурга лесно да използва шевове за зашиване на тъкани вътре в корема.
Контраиндикации и рискове при операция
Няма абсолютни противопоказания за операция за възстановяване на херния. Относителните противопоказания или обстоятелства, при които пациентите може да се нуждаят от допълнителна подготовка преди операция, включват:
- Нарушение на кървенето и кръвосъсирването
- Затлъстяване
- Анамнестични данни за предишни тромботични инциденти
Сред основните рискове, свързани с хирургичното възстановяване на хернията, са:
- Кървене или хематом
- Сером (събиране на ексудатна или трансудатна течност на мястото на операцията)
- Постоперативна инфекция
- Хронична следоперативна болка
- Проблеми с червата или уринирането (запек или затруднено уриниране)
- Увреждане на чревната инервация
- Рецидив на хернията
Симптоми и индикации за операция
Сред най-честите симптоми на херния и факторите, които са основна индикация за оперативно лечение, включват:
- Болка или дискомфорт, които пречат на ежедневните дейности
- Болка или дискомфорт, които се засилват или влошават с течение на времето
- Подутина в областта на корема
- Бързо растящи хернии
- Големи хернии
- Остра коремна болка и повръщане
- Хернии, които оказват натиск върху нерви и предизвикват дразнене или изтръпване
- В някои случаи хернията никога не причинява достатъчно симптоми, които да оправдаят медицинска намеса. Въпреки това херниите не могат да бъдат третирани без хирургичната намеса, така че при пациенти с изявена симптоматика се препоръчва хирургично лечение.
Възстановяване
Възстановяването след операция на херния обикновено е около една или две седмици за лапароскопска операция, и около три седмици за отворен метод на операция. За да се оптимизира възстановителният период и да се предотвратят възможните усложнения, е нужно спазването на някои инструкции, дадени от хирурга. Сред тях са:
За намаляване на следоперативния локален оток може да се поставя лед или студен компрес на всеки няколко часа.
Прием на обезболяващи медикаменти.
За предотвратяване образуването на кръвен съсирек след операция, е нужно раздвижване след операция.
За предотвратяване на инфектиране на раната, трябва да се избягва директно пипане на раната, освен от самия лекар.
Избягване на тежки физически натоварвания и упражнения за четири до шест седмици, тъй като има шанс от рецидив.
Трябва да се потърси лекарска помощ при:
- Постоянна тежка или влошаваща се болка след операция
- Треска
- Признаци на инфекция от мястото на операцията – зачервяване, оток, секреция
- Постоянно повръщане
- Липса на перисталтика и неотделяне на газове