Технологичният напредък, белязал нашето съвремие, неимоверно се отразява върху всички аспекти от живота. Внедряването на новите технологии в медицината отвори широко вратите на новите възможности по отношение на диагностика, лечение и превенция на редица заболявания, някои от които считани до скоро за нелечими или трудно лечими с неблагоприятна прогноза и висок леталитет.
Крайъгълен камък в медицината и лечението на голям процент от заболяванията е хирургията, като развитието на специалността позволява успешна дефинитивна терапия на много пациенти, възвръщайки им нормалния начин на живот, битови и социални функции.
Заболяванията на храносмилателната система са една от най-честата причина за посещение на лекарския кабинет и са една от най-честата причина за необходимост от оперативно лечение.
Въвеждането и внедряването на новите технологии в хирургията позволява ефективно лечение на множество пациенти с различни по тежест увреждания, за много от които няма друго известно (или ефективно) лечение, освен оперативно.
Така например редица състояния и заболявания водят до увреждания на и около жлъчния мехур и стават причина за необходимост от своевременното му отстраняване с цел превенция на по-сериозни и с дългосрочен характер последици.
Извършването на холецистектомия (лапароскопска холецистектомия) в тези случаи е единственото ефективно и дефинитивно лечение, като в правилните ръце методиката се счита за относително безопасна с нисък риск от развитие на усложнения.
Какво представлява лапароскопската холецистектомия?
Лапароскопската холецистектомия е известна още като минимално инвазивна холецистектомия във връзка с особеностите в нейното извършване. Операцията е по-щадяща, крие по-малки рискове от усложнения и се отличава с по-кратък възстановителен период. При тази операция хирургът прави 4 малки абдоминални разреза (инцизии).
През една от тези инцизии се прокарва малка камера, с помощта на която медицинският екип получава подробна информация за структурните и анатомични особености. След първоначален обстоен оглед на коремната кухина наблюдавайки камерата хирургът прокарва съответните хирургични инструменти през останалите разрези, чрез които внимателно отпрепарира жлъчния мехур и го отстранява. При съмнения за останали конкременти или увреждания на жлъчната система се извършва образна диагностика (ултразвук или рентгенография), след което разрезите се зашиват подходящо и болният се настанява в съответното помещение за възстановяване. Лапароскопската холецистектомия обикновено отнема между един и два часа.
При някои пациенти холецистектомията стартира под формата на лапароскопска холецистектомия, но във връзка с възникнали усложнения, наличие на големи конкременти или други фактори, които възпрепятстват успешното завършване на манипулацията се преминава към отворена холецистектомия.
Обикновено състоянието на болните позволява извършване на минимално инвазивната холецистектомия, но е необходимо внимателно и подробно определяне здравословното състояние на болния, тежестта и вида на заболяването с цел оптимизиране на терапията и провеждане на необходимата предоперативна и следоперативна грижа за болния.
При кои заболявания се извършва холецистектомия?
Холецистектомия (операция за отстраняване на жлъчния мехур) се прилага при наличие на увреждания на жлъчния мехур, запушване на нормалния поток на жлъчния сок (запушване на жлъчните канали и пътища), възпаление, неопластично образувание.
Една от основните причини за извършване на манипулацията е наличието на конкременти в жлъчния мехур (холелитиаза) и усложненията, свързани с това състояние.
Средно между 50 и 80 процента от пациентите с камъни в жлъчния мехур не подозират за тяхното съществуване и последните се оказват случайна находка при профилактични образни изследвания или при образна диагностика по повод на друго заболяване.
Безсимптомните форми на заболяването подлежат на наблюдение и промяна в диетичния план.
Хирургично лечение се прилага само при пациентите с тежки симптоми (силна болка, дискомфорт, влошаване на общото състояние, повишение на телесната температура и други) след провеждане на необходимите изследвания.
Най-общо лечение чрез холецистектомия (отстраняване на жлъчката) се назначава при следните състояния:
- жлъчнокаменна болест (холелитиаза)
- жлъчна колика
- холецистит
- злокачествено новообразувание на жлъчния мехур
- остър панкреатит, причинен от жлъчни конкременти
Подготовка за извършване на холецистектомия
Решението за извършване на оперативна интервенция, дори и такава с минимално инвазивен характер и с добър профил на безопасност, изисква обстоен преглед и разпит на болния за определяне тежестта на състоянието, наличието на алергии, подлежащи заболявания, приемани лекарства и други.
Необходимо е извършване на пълни кръвни изследвания, ехографско изследване (ултразвукова диагностика), при необходимост се извършват и рентгенография, компютърна томография (скенер), електрокардиография (ЕКГ) и други по преценка на лекуващия лекар.
При някои пациенти с подлежащи заболявания (захарен диабет, сърдечни увреждания, проблеми с кръвосъсирването, ревматологични заболявания и други) се налага корекция на терапията предоперативно, тъй като някои лекарства могат да предизвикат кървене, промени в хомеостазата и алкално-киселинното равновесие, излагайки болния на риск.
Болните се хоспитализират и се препоръчва престой поне 24 часа в болничното заведение (до определяне на статуса на пациента, извършване на необходимите изследвания, подготовка за операцията), като поне 8 часа преди самата манипулация се преустановява приема на храна и течности (не се консумира храна, напитки, само вода в малки количества).
Холецистектомията (лапароскопска и отворена операция) се извършва под обща анестезия, което означава, че пациентите са в безсъзнание, не усещат, не виждат, не чуват и нямат спомен за случилото се.
След лапароскопската холецистектомия пациентите се възстановяват в по-кратки срокове във връзка с по-слабо инвазивния характер на манипулацията, като обикновено се връщат към обичайните си навици и дейности в рамките на около две седмици.
Рискове и усложнения след холецистектомия
Всяка оперативна интервенция, дори и минимално инвазивната, крие своите рискове от поява на усложнения (краткосрочни или дългосрочни), като някои от тези усложнения налагат допълнителна оперативна интервенция, болничен престой и адекватна медикаментозна терапия в комбинация с проследяване състоянието на болния.
Лапароскопската холецистектомия се счита за манипулация с висока безопасност и нисък риск от изява на усложнения, въпреки което се препоръчва стриктно проследяване състоянието на болния след интервенцията с цел своевременна реакция още при първите данни за настъпващи усложнения.
Възможните рискове, развиващи се по време на операцията или следоперативно, включват:
- кървене
- инфекциязасягане и увреждане на съседните структури (най-често на жлъчните пътища, тънките черва, дебелото черво, панкреаса)
- остър панкреатит
- изтичане на жлъчка
В най-добрия случаи пациентите се възстановяват оптимално, без развитие на усложнения. Често следоперативните усложнения възникват още по време на болничния престой и позволяват ранно откриване и лечение, но в някои случаи се развиват няколко дни или седмици след операцията и налагат спешна реакция от страна на медицинския екип.