Лапароскопска апендектомия

Какво представлява лапароскопска апендектомия?
Индикации за апендектомия
Контраиндикации за лапароскопска апендектомия
Какви са симптомите при остър апендицит?
Как се прави лапароскопска апендектомия?
Рискове и усложнения при лапароскопска апендектомия
Възстановяване след лапароскопска апендектомия
Лапароскопска апендектомия
Какво представлява лапароскопска апендектомия?



 

Апендектомията е сред най-често извършваните хирургични процедури. Най-честата индикация за апендектомия е остър апендицит. Рискът от остър апендицит през целия живот варира от 9% до 10%. Най-често засегнати са лица на възраст между 10 и 20 години.
Апендицитът е сред първите описани хирургични заболявания, като Чарлз Макбърни публикува свой доклад за хирургичното лечение на апендицит още през далечната 1895 г. Лапароскопският метод за отстраняване на апендикса е описан за първи път от Курт Сем през 1983 г.
Въпреки значителната промяна в лечение на остър апендицит с първична антибиотична терапия, основната възможност за лечение остава хирургичния подход.

Апендицит се дефинира като възпаление на вътрешната обвивка на самия апендикс, като инфекцията се разпространява към останалите обвивки и части. Това състояние е често срещано и представлява спешно хирургично заболяване с многобройни прояви, обилно припокриване с други клинични синдроми и значителна заболеваемост, която нараства със закъснение на диагностиката. Всъщност, въпреки диагностичния и терапевтичен напредък в медицината, апендицитът остава клинично спешно състояние и е една от най-честите причини за остра коремна болка

Нито един признак, симптом или диагностичен тест не потвърждава точно диагнозата възпаление на апендикса във всички случаи, а класическата анамнеза за коремната болка с гадене и повръщане се среща само в 50% от случаите.
Индикации за апендектомия

Тъй като е толкова малък, апендиксът се възпалява бързо и не отнема много време, преди той да руптурира. Руптуриралият апендикс може да разпространи инфекция в цялата коремна кухина, което води до перитонит. Ако инфекцията се разпространи в кръвта, това може да доведе до сепсис, сериозно животозастрашаващо състояние.

Апендиксът може да руптурира в рамките на 36 часа след започване на симптоматиката, така че времето е от съществено значение.
В повечето случаи апендектомията е най-безопасното лечение на апендицит при деца и възрастни. Има няколко изключения – например, някои хора може да не отговарят на условията за операция.

Някои можеда се нуждаят от антибиотици само ако имат лек апендицит или ако бъде хванат достатъчно рани. Въпреки това, такива паценти имат по-висок риск от рецидивираща (повторна) инфекция. В крайна сметка рискът от руптура е много по-голям от ниския риск от операция. Най-безопасно е да се отстрани оперативно възпаления апендикс, ако има риск от руптура.

Контраиндикации за лапароскопска апендектомия

Не съществуват абсолютни противопоказания за извършването на лапароскопска апендектомия. Като основни контраиндикации се посочват:

  • Невъзможност за понасяне на обща анестезия
  • Некоригируема коагулопатия
  • Пациенти с нестабилна хемодинамика
  • Пациенти с предходна отворена коремна операция

Какви са симптомите при остър апендицит?

Клиниката на апендицит започва постепенно с коремна болка, която по-рядко има остро начало. Локализацията на болката в началото е неопределена, разлята по целия корем или предимно около пъпа. Болката отначало не е силна, търпима, може да намалее, но не изчезва напълно. Тя се локализира в илеоцекалната област. Обикновено болката започва от епигастриума или пъпа, много рядко от лявата хълбочна област, която след няколко часа се ограничава в дясната илиачна ямка (симптом на Kocher – болката се придвижва от епигастриума в илео-цекалната област).

Симптом на Kummeli – болката се движи от пъпа към илеоцекалната област). По правило болката не ирадиира. Болния заема дясно странично положение в леглото, със свити към корема крака, избягва всякакви движения, които усилват болката. Едновременно с болката се появява и гадене с повръщане, които са типични симптоми. Повръщането е рефлекторно.
Острият апендицит обикновено се придружава от запек и задръжка на газовете. В деня на заболяването обикновено има липса на дефекация. Изключение има при тазово и ретроцекално разположение на апендикса, при които има чести позиви за дефекация. Езикът е обложен, телесната температура се повишава до 38°С. Пулсът се учестява с повишаване на температурата.

Обобщено симптоматиката на остър апендицит включва:

  • Коремна болка
  • Гадене и повръщане
  • Неспокойствие
  • Висока температура
  • Втрисане
  • Сух, обложен език
  • Ускорен пулс
  • Запек
  • Задръжка на газове

Как се прави лапароскопска апендектомия?

Има два вида операции за отстраняване на апендикса – лапароскопска хирургия и лапаротомия. Предпочитаният метод е лапароскопското отстраняване поради по-бързото възстановяване на пациентите след операция.
Коремният разрез при отворената хирургия също е минимален, но не се предпочита особено при перфорирал апендикс с наличие на течност в коремната кухина. В такива случаи е необходим обилен лаваж до чисти води. Антибиотичното лечение е задължително при пациентите с остър апендицит.

Основните стъпки при лапароскопска апендектомия са:

Правят се няколко малки разреза на корема.
Поставят се малки портове през самите разрези.
Инсуфлира се коремната кухина с въглероден двуокис за постигане на пневмоперитонеум.
Въвежда се лапароскопска апаратура в корема (оптика и работни инструменти).
Локализира се апендикса, който анатомично се намира в областта на цекума.
Прави се подробен оглед на останалите органи в коремната кухина (често се откриват руптурирали яйчникови кисти с наличие на свободна течност в малък таз при жени).
Апендиксът се прекъсва в основата му.
Клипсират се хранещите кръвоносни съдове.
Обилен лаваж на коремната кухина.
Поставя се тръбен дрен.
Инцизионните рани се сутурират.
Рискове и усложнения при лапароскопска апендектомия
Апендектомията е окончателното лечение на апендицит с успеваемост над 95%.

Без своевременно лечение острият апендицит може да причини перфорация и перитонит. Симптомите на перитонит включват:

  • Гадене с повръщане
  • Висока температура
  • Мускулен дефанс

Перитонитът е сериозна инфекция, която може да бъде животозастрашаваща без незабавно лечение. За лечението на перитонит отново се предприема хирургичното отстраняване на апендикса с лаважиране на цялата коремна кухина.

Самите усложнения при лапароскопска апендектомия са редки, но възможни. Те включват:

  • Кървене
  • Увреждане на близки органи

След лапароскопска операция някои пациенти могат да имат оплаквания от:

  • Гадене
  • Констипация
  • Болка при газове
  • Подуване на корема

Възстановяване след лапароскопска апендектомия

Според различни литературни източници лапароскопската хирургия има по-малък риск от усложнения и по-бързо време за възстановяване от отворената хирургия. Нужно е пациентите да ограничат физическата си активност за средно 3-5 дни при лапароскопска операция или 10-14 дни след отворена оперативна намеса.

Възстановяването след апендектомия може да варира в зависимост от това колко е възпален апендикса, дали е имало настъпили усложнения и как е реагирало тялото на самата операция.

Симптоматиката отшумява веднага след операция. Следоперативната болка при лапароскопска апендектомия е рядка. В такива случаи пациентите получават обезболяващи средства.АА